Kam se vydat na dovolenou ve Středomoří? Doporučujeme 3 destinace – Sicílii, Menorku a Maltu

Středomoří je oblíbenou destinací pro milovníky slunce, moře, kultury a historie. Nabízí mnoho různorodých ostrovů, které lákají svou přírodní krásou, bohatým kulturním dědictvím a pohostinností místních obyvatel. V tomto článku vám představíme tři ostrovy, které stojí za to navštívit – Sicílii, Menorku a Maltu.

Sicílie

Sicílie je největším ostrovem Itálie i Středomoří a křižovatkou civilizací. Na Sicílii najdete řecké chrámy, středověké hrady, orientální zahrady, paláce i barokní kostely. Ostrov je obdařený úrodnou sopečnou půdou, ve které se daří pomerančům, olivám i vynikajícímu vínu.

Sicílie je ideálním místem pro ty, kteří chtějí poznat různé aspekty italské kultury a historie. Můžete navštívit hlavní město Palermo, které je známé svou architekturou a trhy, nebo starobylé město Syrakusy, které bylo kolébkou antické civilizace. Pokud máte rádi přírodu, nenechte si ujít sopku Etnu, nejvyšší činnou sopku v Evropě, nebo národní park Zingaro, kde se nachází nádherné pláže a zátoky.

Menorka

Menorka je druhým největším ostrovem Baleár a „menší” sestrou rušnější Mallorky. Díky tomu sem také jezdí méně návštěvníků a naleznete zde původní a nedotčenou přírodu. Romanticky na vás zapůsobí především všudypřítomné kamenné zídky.

Španělský ostrov Menorka leží v západním Středomoří, který nabízí průzračné moře, panenské pláže, nádhernou přírodu, specifickou architekturu a osobitou atmosféru. Na jihu Menorky naleznete vápencové skály s propastmi a roklemi a na plážích jemný bílý písek. Pokud na své dovolené chcete zažít opravdu bezvadné koupání, Středozemní moře u břehů ostrova vás téměř všude nadchne průzračností a modrou barvou.

Menorka je také místem s bohatou historií a kulturou. Můžete si prohlédnout megalitické památky z doby bronzové, pevnosti z doby britské nadvlády nebo muzea a kostely z různých období. Nezapomeňte také ochutnat místní speciality, jako je sýr Mahón, mandle nebo gin Xoriguer.

Malta

Malta je ostrovní republika v centrálním Středomoří, která se skládá z několika ostrovů, z nichž největší jsou Malta, Gozo a Comino. Malta má dlouhou a turbulentní historii, která se odráží v jejím bohatém kulturním dědictví. Na Maltě se střetly a ovlivnily se různé civilizace, jako byli Féničané, Kartáginci, Římané, Arabové, Normané, Rytíři svatého Jana, Francouzi a Britové.

Malta je ideálním místem pro ty, kteří chtějí poznat různé aspekty středomořské kultury a historie. Můžete navštívit hlavní město Vallettu, které je zapsané na seznamu světového dědictví UNESCO pro svou barokní architekturu a pevnostní systém. Pokud máte rádi předhistorické památky, nenechte si ujít chrámy na Maltě a Gozu, které patří k nejstarším dochovaným stavbám na světě. Pokud máte rádi přírodu a dobrodružství, můžete si užít koupání a potápění v průzračném moři nebo objevovat malebné vesnice a krajinu.

Středomoří je skvělou destinací pro dovolenou plnou slunce, moře, kultury a historie. V tomto článku jsme vám doporučili tři ostrovy, které vás určitě nadchnou – Sicílii, Menorku a Maltu. Každý z nich má své jedinečné kouzlo a nabízí něco pro každého. Tak neváhejte a vydejte se na objevování těchto středomořských perel!