Tři zajímavosti, které možná nevíte o všudypřítomných elektromotorech

Elektromotory jsou pro dnešní svět naprosto zásadním mechanismem. Umožňují nám využívat energii motoru opravdu kdekoliv. Je to díky tomu, že dokáží mnohdy fungovat ve velice malých rozměrech, ale přitom výkon, co dokáží nabídnout překvapí.

Jenže svět motorů není zdaleka jednoduchý. Naopak v něm můžeme najít ohromné množství možností, které nám dokáží zamotat hlavu. A v rámci dnešního článku se podíváme na pár zajímavostí, které o elektromotorech netuší lidé, kteří nejsou v technologiích jako doma.

Žádné mechanické roztáčení motorů

Většina lidí, co není odborníkem na technologii uvažuje, že v elektromotorech funguje nějaký otáčecí mechanismus, jako je tomu například i v klasickém spalovacím motoru. Jenže zcela naopak je pro všechny elektrické motory Bühler společná jedna vlastnost. A to ten fakt, že velice šikovně využívají magnetického pole. Magnety, které jsou v motorech umístěny, jsou nabíjeny energií a tvoří tak pole. To se na různých místech odpuzuje a vzniká tím právě ono otáčení. Pochopitelně síla magnetického pole vždycky přímou úměrou určuje také sílu konkrétního motoru.

I elektromotory mají převodovky

Elektromotory nemusíme nutně používat jenom v mechanismech, kde se počítá s konstantními podmínkami. Mnohdy dokáží svojí důsledností a kvalitami pomalu dohánět svoje partnery ze spalovacích a zážehových motorů. žádnou vzácností tak nejsou převodové motory Bühler, které se jednoduše postarají a konzistentní funkci motoru i v případě, kdy mohou být jednotlivé okolní elementy velice proměnlivé.

Není motor jako motor

Elektromotory by člověk jednoduše chtěl dát do jedné jediné kategorie. Jenže to by byla ohromná chyba! Zcela naopak jsou elektromotory dost často velice odlišné. Například komutátorové DC motory Bühler obsahují takzvané komutátory, které jsou v jednodušších bezkartáčových motorech úplně vynechány. To umožňuje trochu odlišnou funkci motoru a díky tomu je také odlišná konstrukce. Elektromotory se tak ve své bezkartáčové formě vejdou i do velice drobných prostor, kde bychom s jakýmkoliv jiným druhem pohonu měli zkrátka smůlu.