Co to je, když se řekne náhradní plnění?

Když se řekne náhradní plnění, spousta lidí neví, co si pod tím úplně představit. Není divu, je to pojem, který znají a potřebují znát především podnikatelé a majitelé firem. Když má firma víc než 25 zaměstnanců má své povinnosti. Jednou z nich je solidarita v zaměstnaneckých vztazích a to směrem ke skupině zdravotně znevýhodněných lidí, kteří nemají tak jednoduché uplatnění na trhu práce. To je možné uplatnit ve třech řešeních, takže si jako firma nebo podnikatelé vyberete přesně to, co vám nejvíc vyhovuje. Jak na to?

Řídí se zákonem

Náhradní plnění není něco, co si můžete nebo nemusíte vzít k srdci. Řídí se zákonem 81 o zaměstnanosti a ten stanovuje, že každý zaměstnavatel, který zaměstnává více jak 25 zaměstnanců, musí z celkového počtu svých zaměstnanců zaměstnat 4% lidí se zdravotním postižením. Toto je možné uplatnit hned třemi různými způsoby. První je, že zaměstnáte osoby se zdravotním postižením v pracovním poměru. Druhé je, že zaměstnáte osoby se zdravotním postižením v pracovním poměru od zaměstnavatelů, se kterými Úřad práce uzavřel dohodu a uznání zaměstnavatele nebo zadáváním zakázek těmsto zaměstnavatelům nebo odebíráním výrobků či služeb od osob se zdravotním postižením. Třetí možnost je, že budete odebírat výrobky nebo služby. Je možné také tyto způsoby vzájemně kombinovat.

Náš tip: Sháníte jako zaměstnavatel kvalitní zdravotnické vybavení a zdravotnické oblečení? Navštivte https://www.infinitemedstyle.com, kde vás vybaví nejen fonendoskopy a stetoskopy, ale také slušivým zdravotnickým oblečením a obuví.

Kam se obrátit, když chcete využít jednu z možností?

V SZZP, tedy svaz zaměstnavatelů zdravotně postižených, zaměstnávají vice než 50% OZP a tedy poskytují náhradní plnění v široké oblasti podnikání. Pokud chcete odebírat zboží nebo služby v režimu náhradního plnění, pak se obraťte práce na svaz, který vám bude důvěryhodným partnerem. Ten vám se vším pomůže, zprostředkuje transakci a rovněž umí poskytnout poradenství v této oblasti, napříklas seminář na dané téma a mnoho dalšího.