Gynekologové radí. Chraňte se před kvasinkami candida albicans

Kvasinková infekce postihuje mnoho lidí. Někteří se s ní vypořádají jednou provždy, jiní s ní bojují opakovaně, často bez úspěchu. Nejčastěji je způsobena kvasinkami candida, zejména Candida albicans. Ačkoli je nejvhodnější při opakovaných infekcích navštívit lékaře, někdy stačí udělat pár změn ve svém životním stylu, zejména stravování.

Kokosový olej

Kvasinky candida jsou mikroskopické houby nacházející se kolem kůže, úst nebo střev. Obvykle jsou neškodné, ale při oslabené obranyschopnosti těla mohou způsobit infekce.

Rostliny mají vlastní obranu proti kvasinkám a jiným houbám a některé produkují sloučeniny, které jsou toxické pro houby.

Dobrým příkladem je kyselina laurová, nasycená mastná kyselina široce studovaná pro své antimikrobiální a protiplísňové účinky.

Kokosový olej je téměř 50% kyseliny laurové. To z něj činí jeden z nejbohatších zdrojů potravy této sloučeniny, který se v potravinách vyskytuje jen zřídka.

Probiotika

Několik faktorů může u některých lidí zvýšit náchylnost k infekcím candida, včetně cukrovky a oslabeného nebo potlačeného imunitního systému.

Antibiotika mohou také zvýšit vaše riziko, protože silné dávky někdy zabíjejí část prospěšných bakterií ve vašem střevě.

Tyto bakterie jsou součástí přirozené obrany vašeho těla proti kvasinkám candida. Chrání před infekcemi tím, že s nimi soutěží o prostor a živiny.

Probiotika mohou pomoci obnovit tyto populace prospěšných bakterií.

Probiotika mohou být užívány jako doplňky stravy nebo mohou být obsaženy ve zdravotnických prostředcích pro vaginální podání, jako nabízí značka GYNELLA®.

Nízkosacharidová strava

Cukr podporuje množení kvasinek candida. Kvasinky candida upřednostňují prostředí s vysokým obsahem cukru. Vyřaďte ze svého jídelníčku sladkosti a zamezte dalšímu množení kvasinek.